Podróże
Nauka języków obcych w Kopenhadze

Nauka języków obcych w Kopenhadze

Dania jest krajem Unii Europejskiej położonym na Półwyspie Jutlandzkim. Stolica Danii, Kopenhaga, leży we wschodniej części wyspy Zelandii, lecz jej granice administracyjne sięgają również wyspy Amager. Zimy są tam bardzo łagodne, a sezon turystyczny trwa tam cały rok. Stolica Kopenhagi znajduje się stosunkowo niedaleko Polski, więc można ją odwiedzać wielokrotnie. Takie wyjazdy pozwolą nam w praktyce sprawdzić, co dała nam nauka języków obcych, a także skorzystać z kursów języka duńskiego. Większość Duńczyków, szczególnie w Kopenhadze, bez problemu porozumiewa się językiem angielskim, lecz językami mniejszości narodowych są niemiecki i … turecki.

Miasto na pewno urzeknie nas ona swoją skandynawską prostotą. Kopenhaska aglomeracja, nazywana Wielką Kopenhagą zamieszkiwana jest przez 1 100 000 mieszkańców, a w samej stolicy mieszka około pół miliona osób. Kraj Christiana Andersena i słynnych klocków Lego z pewnością warto odwiedzić jesienią, kiedy rusza tam wiele kursów nauki języka obcego. To wymarzona gratka dla miłośników języka duńskiego!

Nauka języków obcych to nie tylko uczestnictwo w kursach. Warto odwiedzić Amalienborg – siedzibę duńskiej rodziny królewskiej;
Wikimedia, Mariusz Paździora

Symbolem Kopenhagi jest niewątpliwie witająca statki w kopenhaskim porcie Mała Syrenka (Den Lille Havfrue) – postać z bajki Hansa Christiana Andersena. Autorem rzeźby, mającej 1,25 m wysokości, jest Edvard Eriksen, któremu za wzór kobiety pół-ryby posłużyła tancerka Ellen Price, przyszła żona artysty. Kopia posągu znajduje się także w Polsce, w Pasażu Rubinsteina w Łodzi.

Pałac królewski Amalienborg jest oficjalną siedzibą duńskiej rodziny królewskiej. W jego skład wchodzą cztery duże części pałacowe w stylu rokoko. Codziennie w południe przed każdą z nich odbywa się uroczysta zmiana warty, której w niedzielę towarzyszy wojskowa orkiestra i defilada gwardii narodowej. Turyści chętnie odwiedzają Muzeum Pałacowe posiadające ponad 6000 eksponatów prezentujących życie panującej dynastii królewskiej.

Na „Wysepce Zamkowej” (Slotsholmen) położony jest dawny zamek królewski Christiansborg, w którym obraduje obecnie duński parlament (Folketing). Mieszczą się w nim biura rządu oraz liczne muzea. Zespół zamkowy stanowią również klasycystyczny Kościół zamkowy (Christiansborg Slotskirche), Muzeum Teatru czy Muzeum Thorvaldsena.

Kolejną atrakcją turystyczną Kopenhagi jest Duńskie Muzeum Designu (Designmuseum Denmark), które zostało założone ponad 130 lat temu! Muzeum znajduje się przy Bulwardzie HC-Andersena, w centrum miasta.

Kiedy już będziemy zwiedzaniem miasta, warto zawitać do słynnych ogrodów i parku rozrywki Tivoli. Atrakcję parku stanowią jedna z najstarszych drewnianych kolejek górskich – Bjerg Banen czy najwyższa karuzela na świecie Himmelskibet.

Kopenhaga posiada jeden z lepszych systemów komunikacji publicznej w Europie. Przez miasto biegną nawet dwie linie metra. A jak dostać się do kraju Christiana Andersena? Wiele przewoźników międzynarodowej komunikacji autobusowej oferuje regularne połączenia do Kopenhagi. Planując podróż warto również rozważyć skorzystanie z ofert tanich linii lotniczych, tanie loty do Kopenhagi można łatwo znaleźć w Internecie. Do Kopenhagi można dostać się także promem dopływając wpierw do Szwecji. Rejs po Bałtyku na trasie Świnoujście-Ystad trwa około siedmiu, ośmiu godzin – w zależności od przewoźnika. Ze Szwecji bez problemu można się potem przedostać do Kopenhagi drogą lądową. Między Danią a Półwyspem Skandynawskim znajduje się kilka mostów zapewniających szybkie połączenia koleją i samochodem. Planując językową podróż do Danii warto również przewertować oferty instytucji przyjmującej, gdyż często sam organizator kursów nauki języka obcego wskazuje korzystne połączenia między Danią a Polską.

Nauka języków obcych to przede wszystkim ćwiczenie pamięci i koncentracji. Jeżeli po przeczytaniu artykułu masz problem z wymienieniem najważniejszych atrakcji Kopenhagi, odwiedź stronę:

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts