Pogodynka Ustka
Turcja – przepisy wjazdowe i celne

Turcja – przepisy wjazdowe i celne.

Osoby wybierające się do Turcji powinny pamiętać o kilku ważnych sprawach natury formalnej. Zainteresować się nimi trzeba odpowiednio wcześniej, aby uniknąć przykrych niespodzianek. Najważniejsza sprawa to paszport. Jego posiadanie jest obowiązkowe, a wiadomo, że nie da się go wyrobić na ostatnią chwilę, trzeba się liczyć z tym, iż to co najmniej miesiąc oczekiwania.

Zapewne minie jeszcze trochę czasu zanim do podróży w te strony wystarczy sam dowód osobisty – Turcja nie jest póki co członkiem Unii Europejskiej (na razie ma status państwa kandydującego). Przy wjeździe do tego kraju nastawić się trzeba na wydatek związany z wykupieniem wizy turystycznej (15 dolarów lub 10 euro). Termin jej ważności upływa po 30 dniach. Nie ma możliwości jej przedłużenia, ponadto nie uprawnia też ona do wykonywania pracy. Podróżni indywidualni powinni przy sobie posiadać określoną ilość pieniędzy na czas pobytu. Nie zawsze jednak jest się proszonym o ich okazanie – w tym momencie wszystko zależy od urzędnika (jeśli jest to więcej niż 5 tys. dolarów, trzeba ten fakt zgłosić służbom celnym).

Obowiązek ten nie dotyczy członków grup zorganizowanych za pośrednictwem agencji turystycznych. Turcja wprowadziła dość rygorystyczne przepisy dotyczące przewożenia różnych rzeczy i przedmiotów – mają one służyć tylko i wyłącznie osobistym celom. Marząc o wypoczynku na pięknych plażach w Marmaris lub w innym znanym kurorcie, trzeba się do niego dobrze przygotować – również, jeśli chodzi o znajomość pewnych przepisów.

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts