Rekreacja
Wady i zalety wycieczek zorganizowanych

Wady i zalety wycieczek zorganizowanych

Wycieczka zorganizowana czy indywidualna? Każde rozwiązania ma swoje zalety, niemniej emeryci znacznie częściej decydują się na wykupienie wycieczki grupowej, która jest nie tylko tańsza, ale także pewniejsza. Jeszcze przed wyjazdem dostajemy bowiem dokładny harmonogram podróży – minimum formalności, maksimum korzyści. Hm, ale czy aby na pewno?
Rodzaje wycieczek

Biura podróży oferują zazwyczaj trzy typy wycieczek: pobytowe, łączone oraz objazdowe. Ich cena uzależniona jest w dużej mierze od środka transportu – najdroższe są wycieczki samolotowe, nieco tańsze – autokarowe. W niektórych przypadkach sami musimy zorganizować sobie transport.

Wycieczka pobytowa jest dedykowana osobom, którym zależy na wyjeździe do ciepłego kurortu i wygrzania się na piasku. Jeżeli znudzą nas kąpiele słoneczne, możemy skorzystać z oferty wycieczek fakultatywnych oferowanych przez nasze biuro. To dobre rozwiązanie dla osób, które lubią zwiedzać, ale nie chcą być do tego „przymuszane” tak jak w przypadku wycieczek objazdowych.

Objazdówki mogą być dość męczące dla starszych osób – siedzenie w autokarze przez długie godziny, przechodzenie z miejsca w miejsce i zwiedzanie obiektów historycznych, dają się we znaki nawet młodszym osobom, a co dopiero seniorom.

Dobrą alternatywą dla niezdecydowanych osób są wycieczki łączone, w czasie których przez kilka dni siedzimy w hotelu i nad morzem, a przez kilka podróżujemy po kraju, zwiedzając ciekawe miejsca. Oczywiście wszystko odbywa się pod czujnym okiem pilota.
Wady i zalety wycieczek grupowych

Największą zaletą wycieczek grupowych jest możliwość zapoznania ciekawych ludzi i przyjemnego spędzenia czasu w dużym gronie. Na wycieczkach można zawiązać trwałe znajomości, które utrzymają się nawet po powrocie do kraju. Seniorzy mogą skupić się poza tym na rzeczach naprawdę istotnych – zwiedzaniu i wypoczynku.

Organizując samodzielną wyprawę, jesteśmy odpowiedzialni sami za siebie i wyłącznie od nas zależy, czy uda się dokądś dotrzeć, czy też nie. W przypadku wypraw samodzielnych konieczna jest także dobra znajomość języka, co jak wiadomo nie jest domeną większości seniorów.

Bardzo ważna jest również świadomość, że wszystkie formalności zostaną załatwione przez biuro podróży – my nie musimy robić właściwie nic. Po co troszczyć się o lot powrotny do domu lub zakwaterowanie, skoro ktoś może załatwić tę sprawę za nas?

Urlopowicz jest również zabezpieczony formalną umowę, dokładnie zna warunki wypoczynku i wie, co będzie robił w danym czasie.

Każdy kij ma dwa końce, dlatego nie sposób zapomnieć o zagrożeniach, jakie niesie za sobą wykupienie wycieczki w biurze podróży. Pierwszym z nich jest możliwość utraty płynności przez biuro, a co za tym idzie utrata pieniędzy. Aby uniknąć najgorszego scenariusza, należy korzystać wyłącznie z ofert profesjonalnych biur o wyrobionej renomie.

Pomijając kwestie czysto techniczne, warto zastanowić się również nad harmonogramem wycieczki i mierzyć siły na zamiary. Wyjeżdżając na wycieczkę zorganizowaną, musimy mieć świadomość, że będziemy musieli dostosować się do planu dnia – wstawać dość wcześnie i przez większość dnia zwiedzać różne miejsca. Jeżeli nie jesteśmy przygotowani do zwiedzania „na całego”, lepiej pomyśleć o zwykłej wycieczce pobytowej, w której to my decydujemy, co chcemy robić w wolnym czasie.
https://anonserek.pl/

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts