Wczasy i Wakacje
WODOSPAD NIAGARA ? NIAGARA FALLS

Wodospad Niagara to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych na pograniczy kanadyjsko ? amerykańskim. Płynąca z jeziora Erie rzeka Niagara do jeziora Ontario pokonuje prawie stumetrową różnicę poziomów. W połowie drogi Niagara dzieli Siena dwie części i spada w postaci dwóch pięćdziesięciometrowych kaskad. Dwie części leżą całkowicie po amerykańskiej stronie granicy i nazwane zostały Amerikan i Bridal Veil mają łącznie około 300 metrów szerokości i przedzielone są wyspą Luna Island a następna część około 900 metrów szerokości tak zwana Horseshoe jest częścią kanadyjską. Wodospad otoczony jest przez amerykańskie (55 tysięcy mieszkańców) i kanadyjskie (78 tysięcy mieszkańców) Niagara Falls czyli dwa miasta o tej samej nazwie.
Woda z wodospadu zasila dwie elektrownie leżące zarówno po amerykańskiej jak i kanadyjskiej stronie.
Próg tego wspaniałego wodospadu zbudowany jest z warstwowo ułożonych dolomitów, piaskowców i wapieni, które porozdzielane są grubymi warstwami łupków.
Po stronie kanadyjskiej, (która właśnie z tego względu jest dużo bardziej atrakcyjna dla turystów) jest dużo wspanialszy widok, który obejmuje wodę spadającą z kaskady amerykańskiej oraz dobry widok na kanadyjską kaskadę. Turyści zagraniczni chcący obejrzeć słynny wodospad po obu stronach granicy muszą mieć wizę wjazdową do USA. Możne przejść piechotą przez most, aby dostać się z jednego kraju do drugiego. Spacer przez całą szerokość wodospadu zajmuje około dwie godziny.
Oprócz spaceru, można wybrać się w rejs statkiem, który podpływa bardzo blisko spadającej z kaskad wody.

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts