Wczasy i Wakacje
Z Krościenka nad Dunajcem spacerem pośród Pienin

Z Krościenka nad Dunajcem spacerem pośród Pienin

Pieniny przez wielu uważane są za jedne z najpiękniejszych, jeśli nie najpiękniejsze góry w Polsce. Owszem – nie znajdziemy tam potęgi i strzelistości Tatr, spokoju Gorców czy dzikości i tajemniczości Bieszczad. A jednak te niewysokie góry, gęsto usiane wapiennymi skałkami i ruinami średniowiecznych zamków, mają w sobie coś, co przyciąga wielu turystów. Pierwszymi miejscowościami turystycznymi w Pieninach, jakie przychodzą na myśl są Niedzica, Szczawnica, Sromowce Niżne i Krościenko nad Dunajcem. Najczęściej wybieraną przez turystów jest chyba ta ostatnia. Krościenko stanowi bowiem idealny punkt wypadowy dla turystów planujących wycieczki górskie po Pieninach.

Miejscowość posiada bardzo rozwiniętą bazę noclegową i od dawna jest nastawiona na przyjmowanie wielu turystów. Goście znajdą tam liczne pensjonaty i hotele. Dużo możliwości oferują prywatne noclegi Krościenka, gdzie za niewysoką cenę można komfortowo i przyjemnie spędzić kilka nocy. Poza tym nie brakuje tam także sklepów, punktów medycznych, restauracji, a także pysznych lodziarni. Miejscowość jest dobrze skomunikowana, dzięki dużej ilości autobusów międzymiastowych zatrzymujących się przy rynku.

Jeśli chodzi o Pieniny, to z Krościenka można dojść niemal wszędzie. Najpopularniejszy szlak wiedzie oczywiście na Trzy Korony – trasa zajmuje około dwóch godzin i nie jest specjalnie wymagająca. Z platformy widokowej za szczycie Trzech Koron roztacza się niezwykła panorama Tatr. Spojrzenie w dół pozwala z kolei podziwiać Przełom Dunajca i Pieniny. Szczególnie interesująca jest wycieczka na Trzy Korony wcześnie rano i podziwianie ze szczytu wschodu słońca. Z Trzech Koron można zejść przez Górę Zamkową, na której zboczach zachowały się wśród krzewów, ruiny średniowiecznego zamku obronnego. Stamtąd, jeśli czas i siły na to pozwolą, w kilkadziesiąt minut jesteśmy w stanie zdobyć Sokolicę. Jest to szczyt o niezwykłych walorach widokowych – niższy od Trzech Koron, ale zapewnia zachwycający widok na Przełom Dunajca oraz Pieniny Wschodnie, z Wysoką czy Wysokim Wierchem. Poza tymi najbardziej znanymi szczytami, w bliskiej okolicy znajdują się również inne, także godne polecenia. Warto zdobyć Czerteż i Czertezik, a także Durbaszkę. Z kolei idąc na zachód z przełęczy Chwała Bogu, pod Trzema Koronami możemy przyjemną drogą przez niższe partie Pienin dojść do Czorsztyna, Sromowiec Niżnych lub – przez Robsten i Zamczysko – na zaporę w Niedzicy, po której przejściu znajdziemy się pod zamkiem. Jak widać, warto odwiedzić Krościenko nad Dunajcem i zatrzymać się tu na dłużej. Szlaków do przemierzania jest tu całe mnóstwo, a każdy z nich proponuje fantastyczne widoki gór.

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts