Pogodynka Ustka
Ile kosztuje tygodniowy pobyt nad polskim morzem?

Ile kosztuje tygodniowy pobyt nad polskim morzem?

Jak obniżyć koszta wakacyjnego wyjazdu nad polskie morze? Ile kosztuje tygodniowy pobyt w popularnym kurorcie? Czy przeciętnego polskiego emeryta stać na „szalony”, letni wyjazd? Chcieć znaczy móc! W niniejszym artykule zaprezentujemy wstępną kalkulację kosztów i podpowiemy, na czym możemy zaoszczędzić, a czego absolutnie nie powinniśmy sobie żałować.
Nocleg

Jeżeli poszukamy odpowiednio wcześniej, przynajmniej kilka miesięcy przed planowanym wyjazdem, możemy znaleźć atrakcyjne kwatery już za 35-40 zł za dobę od osoby. Za siedem dni zapłacimy zatem ok. 500 zł, przyjmując, że jedziemy z osobą towarzyszącą.

Jeżeli mamy do dyspozycji samochód, warto pomyśleć o wynajmie pokoju poza kurortem wypoczynkowym – to obniży koszta noclegu o nawet kilkadziesiąt złotych za dobę.

Rezygnacja ze śniadania lub obiadu w pensjonacie to również dodatkowa oszczędność, zwłaszcza jeżeli chcemy zjeść kilka razy na mieście.
Przejazd

Osoby przyzwyczajone do podróżowania samochodem zapewne nie zdecydują się na zmianę środka transportu. A szkoda! Doskonałą alternatywą jest chociażby PolskiBus. Rezerwując bilet dwa-trzy miesiące przed planowaną podróżą, możemy zaoszczędzić niebagatelne kwoty.

Ceny zaczynają się już od 1 złotego za bilet, ale niestety pakiety tanich biletów są dość szybko wykupowane. Jeżeli jednak nie prześpimy okazji, możemy kupić bilety, np. z Warszawy do Gdańska i Gdańska do Warszawy za ok. 30 zł.

Podróż samochodem kosztowałaby nas kilkakrotnie więcej. Na miejscu możemy skorzystać z oferty lokalnych przewoźników albo coraz popularniejszych jednodniowych wycieczek autokarowych. Ceny rozpoczynają się już od kilkunastu złotych.
Jedzenie i Zabawa

Czy warto oszczędzać na jedzeniu i zabawie? Oczywiście, wszystko zależy od indywidualnego podejścia i oczekiwań urlopowiczów. Osoby skromne, którym w zupełności wystarczy zmiana klimatu i oddychanie świeżym, morskim powietrzem, z pewnością zadowolą się skromnym jedzeniem i zrezygnują z większości atrakcji.

Niemniej większość z nas, decydując się na wypoczynek, chce zaznać odrobinę luksusu i przynajmniej kilka razy w ciągu pobytu skosztować lokalnych specjałów. Będąc nad morzem, po prostu nie możemy zrezygnować z posmakowania świeżej rybki. Niestety, ceny nie zachęcają do konsumpcji; za niewyszukany posiłek w nadmorskiej restauracji zapłacimy ok. 40 zł od osoby. Dużo? Cóż, jeżeli nie stać nas na codzienne stołowanie się poza domem, uczyńmy to przynajmniej jednorazowo.

Jeszcze przed wyjazdem warto określić budżet „rozrywkowy” i ściśle się go trzymać. Na śniadanie i kolacje nie musimy chodzić do barów, w każdym pensjonacie znajduje się aneks kuchenny, gdzie możemy samodzielnie przygotowywać posiłki. Oszczędziwszy na jedzeniu, nie będziemy mieli skrupułów, aby wydać nieco więcej pieniędzy na zwiedzanie albo rejs statkiem (ok. 20-30 zł).

Dzienne wydatki na jedzenie nie powinny przekroczyć zatem 50 zł na dwie osoby, zatem rozliczenie tygodniowe wyniesie średnio 400 zł, wliczając także wypad do restauracji. Wycieczki i zwiedzanie to kolejne 200 zł. Drobne przyjemności, np. lody, słodycze, gazetka do poczytania na plaży, przy rozsądnym zażądaniu budżetem, nie wyniosą nas więcej niż 100 zł.

Podsumowując, na tygodniowe, dwuosobowe wczasy wydamy średnio 1250 zł, czyli 625 złotych na osobę. Jeżeli chcemy przeżyć niezapomniane wakacje, zabierzmy się za oszczędzanie przynajmniej kilka miesięcy przed planowaną podróżą!

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts