Rekreacja
Wycieczki połączone ze sprzedażą towarów

Wycieczki połączone ze sprzedażą towarów

Wycieczki krajoznawczo – zakupowe połączone z odwiedzaniem miejsc religijnego kultu jeszcze do niedawna cieszyły się ogromną popularnością wśród seniorów. Wiele osób zapewne skusi oferta całodziennego wyjazdu za kilkanaście złotych z gwarantowanym posiłkiem i przewozem autokarowym. Jednak czy te wycieczki naprawdę mają sens? Czy ich uczestnicy rzeczywiście będą mieli okazję poczuć atmosferę świętego miejsca? W niniejszym artykule postaramy się przedstawić wszystkie wady i zalety wycieczek pokazowych.

Seniorzy, kupujący wycieczki połączone z prezentacją towarów, bardzo często nie zdają sobie sprawy, jak naprawdę wyglądają takie „wypady” i że zwiedzanie nie jest w rzeczywistości celem samym w sobie. W czasie wycieczki organizator próbuje przekonać uczestników do zakupu danego produktu, wykorzystując triki sprzedażowe i zapewniając, że dzięki nim poczują się zdrowsi i młodsi. Sprzedający często uciekają się do niemoralnych praktyk, żerując na naiwności seniorów i wmawiając im, że dana rzecz jest dla nich niezbędna.

Organizatorzy promują najczęściej produkty medyczne, ale także różne produkty do domu, które mają ułatwić życie i sprawić, że sprzątanie nie będzie już tak męczące. Jako że towary sprzedawane są po zawyżonych cenach, już marża z dwóch sztuk pokrywa realny koszt wycieczki; kolejne natomiast stanowią zysk dla sponsora wyjazdu.

A co o wycieczkach pokazowych mówią sami uczestnicy? (wypowiedź znaleziona na jednym z forów internetowych)

„W dniu 23 października 2013 siostra moja zapisała się na wycieczkę do Poznania – mieszkamy w Krotoszynie . Nie dosyć że dojazd z Krotoszyna do Poznania trwał 4 godz. to w trakcie drogi odbył się 5 godzinny pokaz na którym Pan Tadeusz zmuszał ludzi do zakupów i groził ze jak nie kupią towarów to nie dostaną „prezentów”. (…) A na główny cel wyjazdu Browar Poznański zostało bardzo niewiele czasu”.

Uczestnicy wycieczek pokazowych najbardziej uskarżają się na czas trwania samej prezentacji, która może rozciągnąć się nawet do 4 godzin. W tym czasie uczestnicy zostają zasypani propozycjami kupna różnych produktów i zazwyczaj – choć nie zawsze – dostają drobny poczęstunek lub obiad. Samo zwiedzanie jest kwestią podrzędna, dlatego zwykle nie trwa dłużej niż godzinę. Seniorzy mogą w tym czasie chodzić po całym kompleksie, niemniej nie mają zagwarantowanego zwiedzania z przewodnikiem. Trudno czerpać radość z pobytu w świętym miejscu, wiedząc, że musimy troszczyć się sami o siebie i samodzielnie trafić do nieoznakowanego autokaru.

Można zatem powiedzieć, że jedyną zaletą wycieczek pokazowych jest ich niski koszt. Niestety, w wielu przypadkach jest to argument rozstrzygający. Dla emeryta, którego budżet domowy jest napięty jak struna, to niekiedy jedyna okazja do wyrwania się z miasta i poznania innych ludzi.

Jeżeli mimo wszystko jesteśmy zainteresowani taką formą spędzenia wolnego czasu, warto z rozwagą podchodzić do wszelkich propozycji i być ostrożnym w podejmowaniu decyzji o zakupie „super produktów po atrakcyjnych cenach”.

Inne nasze artykuły o turystyce i podróżach:

About the author

Related Posts